Print

Szlak 15 Południk - Stargard Szczeciński

www.stargard.pl
Stargard Szczeciński należy do najstarszych grodów na Pomorzu Zachodnim. Nazywany był w dawnych wiekach miastem kościołów i wież, których wysokość charakteryzowała nasz gród, mówiono: „Stargard – najwyższy”. Miasto, którego forma, charakter i tożsamość kształtowały się na przestrzeni ponad siedmiu wieków, jest dziś ostoją dla zabytków, które swą świetnością stanowią o geniuszu ich twórców.

Print

Szlak 15 Południk - Rewal

fot. Tomasz Stolzwww.rewal.pl
SŁÓW KILKA O GMINIE REWAL…

Gmina Rewal to najmniejsza gmina województwa zachodniopomorskiego, usytuowana w jego północnej części nad Morzem Bałtyckim. Jej powierzchnia wynosi zaledwie 41 km2. Sąsiaduje z gminami Trzebiatów i Karnice na południowym- wschodzie powiatu gryfickiego oraz z gminami Dziwnów i Świerzno na zachodzie powiatu kamieńskiego.

Print

Szlak 15 Południk - Pyrzyce

www.pyrzyce.um.gov.pl
Nazwa gminy: Pyrzyce
Adres: Plac Ratuszowy 1, 74-200 Pyrzyce
Telefon: 91/3970320 – Punkt Informacyjny
91/3970310 – Sekretariat Burmistrza
e-mail:This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
Powierzchnia gminy: 205 km², z czego 39 km² miasto

Print

Szlak 15 Południk - Osina

www.osina.pl- GMINA OSINA – NATURALNY POTENCJAŁ

Gmina Osina to gmina wiejska w powiecie Goleniowskim. Znajdziesz tu czystą nieskażoną ludzką ręką przyrodę. Lasy obfitujące w grzyby i jagody, wiele rzadkich gatunków ptaków i zwierząt m.in. orła białego, bociana białego i czarnego, stada żurawi, jelenie, sarny, dziki i bobry. W zabytkowych parkach dworskich w miejscowościach Osina, Kikorze, Bodzęcin i Węgorzyce zobaczysz piękne okazy drzew (dęby, buki, kasztanowce).

Print

Szlak 15 Południk - Golczewo

www.golczewo.pl - Z KART HISTORII

Początki Golczewa sięgają IX/X wieku. Grodzisko położone nad jeziorem Okonie, było terytorium plemiennym Wolinian.

Jedna z najważniejszych dróg handlowych w XII i XIII wieku biegła z Kamienia Pomorskiego przez Golczewo, Pyrzyce do granicznego grodu Santoka i dalej do Wielkopolski.