Pustkowo to spokojna i malownicza miejscowość znana przede wszystkim przez wzgląd na ulokowaną tam replikę krzyża z Giewontu nazwanego oficjalnie Bałtyckim Krzyżem Nadziei. Replikę krzyża postawiono z inicjatywy Katolickiego Stowarzyszenia Kolejarzy Polskich. Miała ona nawiązywać do słów wypowiedzianych Jana Pawła II podczas mszy św. w Szczecinie w 1987 roku:„... jak wiatr wieje od Bałtyku po gór szczyty – do krzyża na Giewoncie.” Krzyż stał się wizytówką Pustkowa oraz miejscem pielgrzymek wiernych z całej Polski. Wybierz atrakcję w nadmorskiej miejscowości Pustkowo:

Print

Bałtycki Krzyż Nadziei - Pustkowo

Pustkowo - Bałtycki Krzyż Nadziei fot. Robert DajczakPomysłodawcą wzniesienia w Pustkowie repliki krzyża z Giewontu, był nieżyjący już prezes Katolickiego Stowarzyszenia Kolejarzy Polskich inż. Tadeusz Jędraszek. Krzyż powstał jako symboliczne odzwierciedlenie słów Papieża Polaka -„Jak wiatr wieje od Bałtyku po gór szczyty - do krzyża na Giewoncie” łącząc wiernych najważniejszym znakiem chrześcijańskim, od Bałtyku po sam Giewont. Idea ta spotkała się z uznaniem członków Stowarzyszenia i już w 2001 r. podjęto działania zmierzające do realizacji tego projektu.

Print

Park Przyjaciół Pustkowa

Park Przyjaciół Pustkowa fot. Robert DajczakPustkowski park usytuowany jest w bezpośrednim sąsiedztwie Bałtyckiego Krzyża Nadziei nad samym brzegiem morza. To miejsce cieszące się wśród turystów olbrzymią popularnością. Od maja 2013 r. nosi oficjalną nazwę „Park Przyjaciół Pustkowa” i poświęcony jest wszystkim tym, którzy ukochali sobie tę niewielką, spokojną nadmorską miejscowość. Nadanie takiej nazwy to ukłon sołtysa Pana Władysława Hagaja i członków Stowarzyszenia Przyjaciół Pustkowa w stronę turystów.

Print

Drewniany statek - Pustkowo

Drewniany statek - Pustkowo fot. Robert DajczakStatek stworzony został specjalnie na wystawę Expo 2000 W Hanowerze, jako część ekspozycji województwa zachodniopomorskiego. Wkrótce przekazany został gminie Rewal, która wykorzystywała go jako dekoracje lub scenę, m.in. w czasie przybycia w czerwcu 2009 r. do gminy Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego, na lokalnym Święcie Śledzia Bałtyckiego w Niechorzu czy też na Festiwalu Szantowym „Złoty Sekstans” w Pobierowie.